Чотири місяці арешту за домашнє насильство
06.09.2021 Каланчацьким районним судом Херсонської області ухвалено вирок у кримінальному провадженні № 657/1527/20, яким визнано винним гр. М. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України, а саме вчинення домашнього насильства, що призвело до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.
Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.
Економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Для наявності складу злочину, передбаченого ст. 126-1 КК України повинна бути така ознака як систематичність.
Ознака “систематичність” характеризує діяння як таке, що було вчинено три і більше разів. Окрім того, всі вчинені діяння повинні бути тотожними та об’єднані спільним умислом.
Так, гр. М. у період часу з 07.04.2020 по 26.08.2020, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, за місцем свого мешкання, усвідомлюючи характер своїх протиправних дій, маючи прямий умисел на вчинення домашнього насильства, систематично вчиняв дії психологічного насильства по відношенню до своєї матері, з якою спільно проживає, що проявилося у словесних образах потерпілої нецензурними виразами, що принижували її гідність, внаслідок чого остання зазнала психологічних страждань.
Зокрема, насилля було вчинено
07 квітня 2020 року, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 08.04.2020, за наслідком розгляду якого постановою Каланчацького районного суду Херсонської області від 08.04.2020 гр. М. притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
20 червня 2020 року, що підтверджується протоколом про адміністра-тивне правопорушення від 20.06.2020, за наслідком розгляду якого постановою Каланчацького районного суду Херсонської області від 23.06.2020 особу притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.173-2 КУпАП.
26 серпня 2020, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 26.08.2020 року за наслідком розгляду якого постановою Каланчацького районного суду Херсонської області від 31.08.2020 порушника притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
04 вересня 2020 року.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений свою вину визнав, розкаявся та пояснив, що потерпіла є його матір"ю. Відносно останньої він вчиняв домашнє насильство, а саме перебуваючи в стані алкогольного сп"яніння вчиняв сварки. Потерпіла, яка була допитана в судовому засіданні пояснила, що обвинувачений її син. Останній часто вживає спиртні напої, а коли приходить додому вчиняє сварки, ображає її грубою брутальною лайкою.
Дії гр. М. кваліфіковано судом за ст. 126-1 КК України, як домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення психологічного насильства щодо особи, з якою винний перебуває у сімейних відносинах, що призвело до психологічних страждань потерпілої особи.
Як покарання гр. М. призначено 4 місяці арешту.