Все частіше громадяни звертаються до суду з заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Що ж таке юридичний факт і які категорії справ до них відноситься? Отже, факти, що мають юридичне значення – це факти, з якими закон пов’язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Такі правовідносини треба підтвердити документами, але вони можуть бути знищені, втрачені тощо. Встановлення юридичних фактів в окремому провадженні допустимо лише в тих випадках, коли іншим шляхом неможливо одержати або відновити відповідні документи.
Згідно ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту:
1. родинних відносин між фізичними особами;
2. перебування фізичної особи на утриманні;
3. каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов’язковому страхуванню;
4. реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
5. проживання однією сім’єю чоловіка і жінки без шлюбу ;
6. належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім’ям, по батькові, прізвищем, місцем і самом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
7. народження особи в певний час уразі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
8. смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
9. смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Тобто, наведений у ст. 256 ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення, наприклад, факти визнання батьківства щодо дітей, які народилися до 1 жовтня 1968 року; батьківства; реєстрації батьківства; факти прийняття спадщини, встановлення місця відкриття спадщини та фактів володіння будівлею на праві приватної власності.
Заяву слід викладати так, щоб вона була ясною і зрозумілою насамперед для суду. Заява є джерелом визначення предмета доказування по справі. Саме ст. 258 ЦПК України визначає що саме має містити заява про встановлення факту, що має юридичне значення. У заяві має бути зазначено:
1. який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2. причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3. докази, що підтверджують факт.
Тобто при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суд враховує, чи відповідає дана заява загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви.
Хотілося б зазначити, що згідно постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, в тому разі, якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин необхідно одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами це підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, то суддя відповідно до ст. 121 ЦПК постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.
Крім того, згідно п. 6 вказаної постанови, судам слід мати на увазі, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні розглядатися за участю заявників і заінтересованих осіб.
Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лиш підставою для їх одержання.
Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для органів, які реєструють такі факти або оформляють права, що виникають у зв’язку із встановленим судом фактом.
Суддя Каланчацького
районного суду В.В. Скригун