Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства… Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин.
Відповідно до ст.. 124 Конституції Україні, правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних.
Ст. 129 Конституції України наголошує, що суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Судочинство провадиться суддею одноособово, колегією суддів чи судом присяжних.
Суд присяжних в Україні запроваджується з наступних причин: у суді присяжних дістає вияв демократичність правосуддя; намагання через суд присяжних подолати професійну деформацію суддів; забезпечення легітимності судових рішень шляхом привнесення в судовий процес суспільної свідомості (традицій, моралі); забезпечити громадський контроль за судочинством; підсилення принципів змагальності та прозорості правосуддя; викорінення «обвинувального» ухилу суду; забезпечення верховенства права.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» визначає, що присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.
Присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом.
Не включаються до списків присяжних громадяни:
За наявності вище зазначених підстав, голова суду повинен увільнити особу, яку було включено до списку присяжних, від виконання обов’язків присяжного.
Голова суду також увільняє від виконання обов’язків присяжного:
Присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу в порядку, визначеному ДСА України. Присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові.
За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжними обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається.
На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя.
Керівник апарату суду О.В. Бабенко