Змінами до ч.1 ст.219 КПК України (строки досудового розслідування) визначена максимальна тривалість досудового розслідування. Тепер кримінальне провадження, відомості про яке внесені в ЄРДР, через певний строк має бути або закрите, або направлене до суду (з урахуванням деяких винятків).
Для того щоб вручити особі повідомлення про підозру, слідчий та прокурор мають вкластися в такі строки:
Якщо таке повідомлення не буде вручене протягом цього часу, провадження слід закрити. І всі докази, які будуть отримані поза межами визначеного строку досудового розслідування, вважатимуться недопустимими.
У цьому є плюс. Адже велику кількість так званих безгосподарних проваджень, в яких не виконуються слідчі дії та не повідомлятиметься підозра, автоматично закриють. Роль слідчого в такому випадку зводиться лише до винесення постанови про закриття провадження у зв’язку із закінченням строку досудового розслідування.
Крім цього, внесеними до КПК змінами по-новому врегульовано процедуру продовження такого строку. Тепер до цього процесу залучається слідчий суддя, якщо у провадженні жодній особі не повідомлено про підозру. Раніше такі питання належали виключно до компетенції органів прокуратури.
Якщо ж особі повідомлено про підозру, а досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у визначений ст..219 КПК час, його може бути продовжено у межах строків, установлених ч.2 ст.219 КПК:
Але із цього правила є винятки: на час зупинення досудового розслідування відведений законодавством строк припиняє свій перебіг (ч.3 ст.219 КПК України).
Підстави для зупинення досудового розслідування після повідомлення особі про підозру визначені у ст.280 КПК України. Серед них:
Але нова процедура продовження строків занадто зарегульована і в реаліях сьогодення несе для суспільства більше негативу ніж позитиву. Відтепер і без того завантажені надмірною кількістю справ слідчі судді повинні будуть не лише оцінити якість клопотання про продовження строку досудового розслідування, але й зануритися у суть провадження. Адже необхідно з’ясувати, чи міг слідчий у відведений законом строк вчинити необхідні дії.
Газета «Закон і Бізнес» №10, 14-23 березня 2018 р.