Виконання рішення суду невідворотне
Однією із застарілих проблем вітчизняного судочинства залишається тривале невиконання рішень. Чи можуть сьогодні адвокатські фірми брати на себе обов’язок домогтися не тільки вердикту на користь клієнта, а і його виконання? Чи вплинула на ситуацію поява перших приватних виконавців?
Юридичний супровід примусового виконання судових рішень завжди існував як окрема послуга в багатьох юридичних компаніях. Однак результативність цієї послуги, на жаль, не завжди відповідала очікуванням клієнта.
Більш результативним був супровід інтересів не стягувача, а боржника. Ситуація кардинально змінилася з появою на юридичному ринку приватних виконавців. Зрозуміло, що на першому етапі існувала певна недовіра до нового інституту: чи варто віддавати рішення на виконання незнайомій особі?
Однак буквально через кілька місяців роботи адвокати почали самі звертатися до приватних виконавців. Приватний виконавець не буде чекати, коли адвокат стягувача прийде до нього на прийом і напише клопотання, щодо якого виконавець буде вирішувати, чи задовольняти його. Якщо треба, приватний виконавець сам підготує необхідне клопотання та приїде до адвоката з проханням його підписати, організує виконавчі дії, запропонує варіант розпорядження майном боржника тощо. Хоча, попри всі зручності взаємодії з приватним виконавцем, мабуть, основною перевагою залишається фінансова вигода. Адже в більшості випадків приватний виконавець не вимагає додаткової винагороди за свої дії:йому достатньо основної, яку він окремо стягує з боржника. Він отримує з боржника основну винагороду, яка становить 10% від стягнутої суми (аналогічно з виконавчим збором у випадку роботи державного виконавця). Тож, враховуючи, що приватний виконавець також відшкодовує стягувану й витрати на проведення необхідних дій, можна сказати, що виконання рішення суду для стягувача є безкоштовним.
Зручність роботи з приватними виконавцями є очевидною для будь-якого юриста, який раніше мав з ними справу. В середньому держвиконавець на 70-80% завантажений рішеннями про стягнення комунальних боргів, аліментів або платежів іншої соціальної категорії. Ці рішення будуть для нього пріоритетними. Інші ж називаються «залишкова категорія». Однак невдоволення проблемою невиконання судових рішень і стосується саме цього залишку, який становить понад 90% скарг на бездіяльність державних виконавців.
Однак для приватного виконавця цей «залишок» є єдиною, а тому пріоритетною категорією. Він не обтяжений рішеннями про стягнення штрафів та подібними до них, тому всі зусилля спрямовує виключно на організацію виконання рішень своїх стягувачів.
Тепер же боржники розуміють, що виконання рішення буде невідворотним. Та ще й з обов’язковою сплатою додаткових 10% винагороди виконавця і витрат на проведення виконавчих дій. Тому зараз спостерігається тенденція до добровільного виконання боржниками судових рішень одразу після їх проголошення.
Газета «Закон і Бізнес» №17 (1367), 28 квітня-09 травня 2018 року.