flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Злочини проти статевої свободи

13 лютого 2019, 16:13

Відповідно до Закону України від 06 грудня 2017 року, з 11 січня 2019 року вступають в силу зміни до Кримінального Кодексу України. Відповідними змінами законодавець переймається жіночою долею, хоча потерпілим (у виключних випадках)  може бути і чоловік.

Особливу частину розділу Ш Кримінального Кодексу  – ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВОЛІ, ЧЕСТІ ТА ГІДНОСТІ ОСОБИ , доповнено статтею  151-2 – ПРИМУШУВАННЯ ДО ШЛЮБУ.  статті 152 - ЗГВАЛТУВАННЯ та 153 – СЕКСУАЛНЕ НАСИЛЬСТВО розділу IV- ЗЛОЧИНИ ПРОТИ СТАТЕВОЇ СВОБОДИ ТА СТАТЕВОЇ НЕДОТОРКАНОСТІ ОСОБИ, викладені в новій редакції.

Так, стаття 151-2 КК України (примушування до шлюбу),  передбачає покарання у вигляді  арешту  на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк у разі примушування особи до вступу в шлюб або до продовження примусово укладеного шлюбу, або до вступу у співжиття без укладання шлюбу, або до продовження такого співжиття, або спонукання з цією метою особи до переміщення на території іншої держави, ніж та, в якій вона проживає.

Відповідно, за такі самі дії вчиненні повторно або за попередньою змовою групою осіб, або щодо особи, яка не досягла шлюбного віку згідно із законодавством, або щодо двох чи більше осіб, передбачене покарання у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Стаття 152 (згвалтування) більш об’ємніше визначає зґвалтування та включає і відносини подружжя – вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи.

Карається зґвалтування і вчинене повторно або особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 153-155 КК України, або вчинення таких діянь щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності.

Також, визначений вік особи, відносно якої може бути скоєне зґвалтування. Якщо в попередній редакції  визначалося зґвалтування щодо малолітньої особи, то в новій редакції визначено особу, яка не досягла 14 років, незалежно від її добровільної згоди.

Стаття 153 визначає сексуальне насильство, як вчинення будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи. Також, караються і відповідні дії, вчинені щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного або громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності.

 

 

Керівник апарату суду              О.В. Бабенко