У яких випадках і з ким може бути укладений договір про повну матеріальну відповідальність?
Відповідно до статті 135-1 КЗпП письмовий договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівником, який досяг 18-річного віку, які обіймають посади або виконують роботи, безпосередньо пов»язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих працівникові цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджується в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.
Слід зазначити, що договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність може укладатися за наявності одночасно двох умов:
Тому наявність посади або роботи в Переліку №447 не дає підстави для укладення договору про повну матеріальну відповідальність, якщо у змісті трудової функції працівника відсутні перелічені обоов»язки.
Згідно з нормами статті 134 КЗпП відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їхньої вини підприємству, установі, організації, якщо майно та інші цінності були одержані працівником підзвіт за одноразовою довіреністю або за іншими одноразовими документами.
Договір про повну матеріальну відповідальність складається у двох примірниках, перший з яких знаходиться в адміністрації підприємства, установи, організації, а другий – у працівника. Договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладений одночасно з трудовим договором або в подальшому.
Перелік посад і робіт, що заміщуються чи виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм на збереження, обробку, продаж (відпустку), перевезенням чи застосуванням у процесі виробництва, затверджений постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 28.12.77 р. №447/24, яка діє на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. №1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР».