Керування в стані алкогольного чи іншого сп’яніння є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням.
Так, водій у стані сп’яніння є загрозою для життя та здоров’я інших учасників дорожнього руху – водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.
П'яний за кермом – вбивця. Цей вислів має бути аксіомою для кожної свідомої людини. Та, на жаль, попри високі штрафи за нетверезе водіння, проблема п'янства водіїв нікуди не зникла. Більш того, спостерігається збільшення таких правопорушень протягом 2018 року в порівнянні з 2017.
В провадженні Каланчацького районного суду в 2018 році перебувало 106 (з них 4 – залишок 2017 року) адміністративних матеріалів, щодо вчинення правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП, з них, зокрема, за частиною другою цієї статті – 5 та 2 матеріали за частиною третьою. Протягом 2017 року в провадженні суду перебувало 76 таких матеріалів.
Постановами суду 16 протоколів було повернено органу, який його направив для належного оформлення матеріалів та виконання вимог КУпАП.
Так, по справі № 657/780/18 з протоколу про адміністративне правопорушення вбачалося, що гр. Ч. проживав за адресою: вул. Залізнична, 4 с. Новокиївка Каланчацького району Херсонської області. Однак, судовий виклик було повернуто Укрпоштою до суду з відміткою, що останній за вказаною адресою не проживає. Тобто, в протоколі про адміністративне правопорушення серії БР № 047337 не вірно було вказано адресні дані особи, відносно якої було складено вказаний протокол, що унеможливлює розгляд даної справи про адміністративне правопорушення, враховуючи, що справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності розглядається за участю особи, відносно якої складено протокол або за умови належного її повідомлення про час та місце судового засідання.
По справі № 657/899/18 причиною повернення матеріалів стало слідуюче. 19.04.2018р. до Каланчацького районного суду надійшов протокол серії БР № 047225 від 15.04.2018 р. про притягнення Грицанок С.В. до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч. 1 КУпАП.
В судовому засіданні громадянин провину свою не визнав та при ознайомленні з протоколом пояснив, що протокол складено не відносно нього, бо прізвище, яке вказано в протоколі не його, оскільки він «Грицаюк» і щодо складання відносно нього протоколу за ст. 130 ч. 1 КУпАП йому нічого не відомо.
На кінець року розглянуто 87 матеріали.
По закінченню розгляду справ, вказаної категорії, до 56 осіб, відносно яких було складено адміністративні протоколи було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 612000грн, з яких, 142800грн сплачено добровільно. 41 особу було позбавлено спеціального права.
Закрито провадження – відносно 31 особи, в тому числі :
1 – у зв’язку з малозначністю. Так, по справі № 657/1138/18 гр. Д. в судовому засіданні провину не визнав та пояснив, що в нього хворе серце і піднявся тиск в зв’язку з чим він випив ліки, які можливо містять спирт. На підтвердження надав довідку з ЦРЛ.
І хоча в діях особи вбачалися ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 ч. 1 КУпАП – керування транспортним засобом особою, яка перебувала в стані алкогольного сп'яніння, однак суд порахував за можливе провадження по справі закрити в зв'язку з малозначністю правопорушення.
5 – у зв’язку з відсутністю події і складу правопорушення. Так, по справі № 657/1986/18 згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 191285, 18 липня 2018 року о 01 год. 05 хв. в смт. Каланчак по вул. Херсонській гр. К. керувала автомобілем ВАЗ 2103 з явними ознаками алкогольного сп»яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження медичного огляду на стан сп»яніння відмовилася в присутності двох свідків.
Гр. К. в судовому засіданні провину свою не визнала та пояснила, що вона не перебувала за кермом автомобіля, оскільки за кермом перебував гр. Ю. Однак, працівники поліції склали протокол на неї мотивуючи, це тим, що гр.Ю. пересів на місце водія побачивши працівників поліції. Суд, дослідивши матеріали справи, порахував, що в діях гр. К відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП.
24 - у зв’язку із закінченням строків притягнення до відповідальності. Так, по справі №: 657/2152/18 до Каланчацького районного суду матеріали справи про адміністративне правопорушення надійшли 12.09.2018 року від Каланчацького відділення Новокаховського відділу поліції головного управління Національної поліції в Херсонській області, справа до судового розгляду була призначена на 24.10.2018 року, а наявний протокол складений Інспектором СРПП №4 Білоцерківського ВП поліції 25.08.2017 року.
Згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративне правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше, як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
При цьому, згідно вимог пункту 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Таким чином, строк протягом якого може бути накладено адміністративне стягнення закінчився, а розпочате провадження в справі про адміністративні правопорушення підлягає закриттю.
В апеляційному порядку рішення не оскаржувалися.
Аналізуючи справи даної категорії, слід відмітити, що кількість надходження таких справ в 2018 році у порівнянні з 2017 роком збільшилася на 39%. І це насправді викликає побоювання і розуміння того, що любителів сісти за кермо після вживання алкоголю з кожним роком не зменшується.
П’яний водій — це потенційна загроза суспільству. Усіх неприємностей, які він може доставити як собі, так і оточуючим, не перерахувати. Усі можливі небезпеки добре відомі, проте, на жаль, нерідко це не зупиняє деяких людей від керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння. Більшості водіїв після прийняття алкогольних напоїв здається, що вони бадьоро себе почувають, сміливість ллється через край, реакція нібито загострюється, та й свої дії вони повністю контролюють. Проте це тільки суб’єктивні відчуття. Насправді відбувається розлад нервової системи, притупляється увага, сповільнюються нервово-м’язові реакції. Найголовніше — втрата відчуття небезпеки. За кермом цей стан реально може призвести до трагедії. Адже під час будь-якого найменшого ускладнення дорожньої обстановки, коли необхідно негайно прийняти рішення, час реагування водія збільшується. А несвоєчасно виконаний маневр може призвести до неочікуваних наслідків.
Проблема пияцтва за кермом, можливо, і не вирішиться, доки всі, не тільки ті, хто хильнув чарку, а й оточуючі, не зрозуміють реальність небезпеки, яку становлять такі керманичі для кожного з нас. Сувора відповідальність за керування в п’яному вигляді — це ніщо перед загрозою життю й здоров’ю, яку несе в собі кожний, хто, випивши, сідає за кермо. Тому бережіть власне життя та життя інших учасників дорожнього руху.