Кодексом законів про працю передбачено звільнення працівника за прогул, (п.4 ст.40 КЗпП), але якою датою оформити звільнення?
Якщо працівник допустив прогул і після цього знову приступив до роботи і на дату видання наказу продовжує працювати, то дата звільнення буде визначатися так, щоб у день звільнення (останній день роботи) з працівником був проведений повний розрахунок і йому було видано належним чином оформлену трудову книжку.
Якщо ж працівник допустив прогул і не збирається виходити на роботу, то днем звільнення працівника буде останній фактично відпрацьований робочий день перед початком прогулу.
Відповідно до листа Мінсоцполітики, вважається, що з урахуванням дотриманні вищезазначених строків днем звільнення має бути останній день роботи працівника, перед днем коли він вчинив прогул, за умови, що після його вчинення працівник більше не виходив на роботу. Така позиція обґрунтовується тим, що роботодавець зобов’язаний виконати вимоги п.2.27 Інструкції №58 (про те, що днем звільнення вважається останній день роботи).
Але, на період, поки причини відсутності працівника на робочому місці невідомі, він залишається у трудових відносинах зі своїм роботодавцем. Саме тому в табелі обліку використання робочого часу неявка працівника на роботу позначається умовно «НЗ» - неявка з нез’ясованих причин, а після з’ясування того, що причини відсутності на роботі були неповажними, ці дні будуть помічатися як прогул.