flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Узагальнення судової практики

26 червня 2017, 10:21

Узагальнення судової практики розгляду суддями

Каланчацького районного суду щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України

 

 

         Законом України від 4 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» було доповнено ЦПК України статтею 257-1, яка визначає особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Оскільки норми статті 257-1 ЦПК України спрямовані на забезпечення прав осіб, які проживають на території, де органи ДРАЦС не здійснюють свою діяльність, тимчасово окупованою територією  вважаються населені пункти, визначені розпорядженням КМУ від 07.11.2014  № 1085-р. 

 

         Відповідні заяви почали надходити до Каланчацького районного суду починаючи з 09.03.2016р. З того часу по теперішній час в провадженні суду перебувало 64 заяви про встановлення факту народження дитини та 15 заяв про встановлення факту смерті особи. Всі заяви було задоволено повністю.

 

         Згідно ст. 257-1 ЦПК України, із заявами про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України зверталися  батьки або родичі дитини, із заявами про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - родичі померлого.

 

         На підтвердження своїх доказів заявники надавали до суду письмову відмову у проведенні державної реєстрації народження (смерті)  особи, виданої Каланчацьким РВ ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області та копії слідуючих документів :

 

         - свідоцтва про шлюб;

         - паспорта заявників;

         - свідоцтва про реєстрацію по місцю проживання;

         - довідки або медичного свідоцтва про народження дитини (смерть), виданих медичним закладом міністерства охорони здоров’я і соціального розвитку Російської Федерації;

         - документів, підтверджуючих родинний зв'язок з особою, що померла (свідоцтва про народження або шлюб, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища та ін.).

 

         Що стосується можливості при розгляді заяв прийняття судом до уваги документів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ в своєму інформаційному листі від 15.04.2016р. № 9-1130/0/4-16 зазначив, що відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

         Поряд з цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.

 

          При розгляді цих справ фактів коли одна й та сама особа подавала заяви із тотожними вимогами до двох або більше судів не зафіксовано. Так само не зафіксовано і фактів, коли різні особи зверталися із заявами щодо встановлення одного й того самого факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України .

 

         Як правило, дана категорія справ розглядається в день реєстрації заяви, однак, по тим чи іншим об’єктивним причинам розгляд окремих справ продовжується. Так, по справі № 657/1246/16-ц заява про встановлення факту народження дитини надійшла 22.08.2016. Наступного дня було відкрито провадження по справі. Розгляд справи відбувся 30.08.2016р., для чого був здійснений виклик заявника та представника  Каланчацького районного відділу ДРАЦС ГТУЮ в Херсонській області. 

 

         Зазвичай заявники з’являються в судове засідання, проте, інколи за клопотанням особи, справа може бути розглянута без участі заявника (справа № 657/1405/16-ц) або за присутності представника (по справі 657/433/16-ц у судовому засіданні інтереси заявника представляв адвокат Кушніренко С.В.)

 

         Для участі у справі суд викликає в якості зацікавленої особи представників Каланчацького РВ ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області. Однак, в більшості випадків відділ просить розглянути справу без їх участі.

 

         Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або ж невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

 

         Ухвалене  судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.

         

Голова

Каланчацького районного суду                                                    О.В. Ковальчук

 

узагальнення здійснене 23.06.2017